A csokikurzus tanulásról is szólt. Is. Ugyanis Szántó Tibor nem csak tanított, de kóstolni is okított minket. Milyen zamatot, illatot érdemes kiérezni a csokiból- szinte olyan volt kicsit, mint egy borkóstolás. Ami azért nem meglepő, mert Tibor sommelier is, nem csak chocolatier.
A kurzus első felében a kakaófa eredetéről, a szüretelés időszakáról esett szó. Kiderült, hogy elsősorban fejlődő országok gazdaságaiban importálnak csokoládét. Pl. Közép és Dél-Amerikából. Gyakran más fák árnyékában nő, azért, mert nagyon érzékeny fafajta. Viszont amit nem is gondoltunk volna, Magyarországon is létezik kakaóbab, mégpedig a budapesti Füvészkertben. Szóval az igazi csoki rajongóknak kötelező program ellátogatni oda.
Megtudhattuk azt is, mi az a terroir elmélet. Amikor egy termőterületre jellemző íz jelenik meg egy termékben. Ilyen pl. Tokaj a boroknál, vagy Mexikó a csokiknál.
Ennyi féle finomságot kóstoltunk meg másfél óra alatt
Az első csokink egy gránátalma ízesítésű perui 74%-os csokoládé volt. Igazi gasztronómiai élmény. Nagyon kellemes, lágy ízű csokit kaptunk.
Majd megtudtuk hogy a kakaóbabnak is többféle fajtája van, a legelterjedtebb és legegyszerűbb kakaóbab fajta adja a termelés 90 %-át, a másik kettő - amelyek persze sokkal minőségibbek - teszik ki a maradék 10%-ot. A Forastero, a tömegtermelést adó babfajta Brazíliából származik,de Amerikában, Ázsiában is elterjedt.
Az Arriba/Nacional babfajta Ecuádorból származik, ma is főleg ott termesztik. Jelentése: fel/nemzeti. Egyre kevesebb van belőle sajnos. Egyedi karaktere van, nagyon erőteljes, aromatikus, nem jellemzően kakaós, inkább kávéra emlékeztető babtípus.